DİJİTAL DÜNYADA YERİNİZİ ALIN VE MARKANIZI GÜÇLENDİRİN

DİJİTAL DÜNYADA YERİNİZİ ALIN VE MARKANIZI GÜÇLENDİRİN

Günümüzde işletmeler için web sitesine sahip olmak yeterli değil ne yazık ki. Hepsinden önemlisi mobil uyumlu bir web sitesine sahip olmak ve sosyal medya hesaplarınızı aktif olarak kullanmak. Mağazanızı ve ürünlerinizi Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal medya platformlarına taşıyarak dijital mağazanızı oluşturun ve binlerce kişiye erişmenin avantajlarından yararlanın. Rekabetin gerisinde kalmamak için yazının devamını dikkatle okuyun 🙂 ve hemen harekete geçin.

İşte sosyal medyada ürünlerinizi pazarlamak için yapılacaklar listenizin en başında olması gerektiğine dair 6 müthiş neden:
  1. Hedef kitlenizi tanımak hiç bu kadar kolay olmamıştı.

Facebook ve Twitter’ ı bu kadar etkileyici kılan müşteri bazında karşılıklı olduğu kadar en önemlisi de hızlı etkileşim kurabilmektir. Müşterilerinizin şikayet bildirimlerini, isteklerini, görüş ve önerilerini hızlıca değerlendirip karşılıklı memnuniyet sağlayabilirsiniz.

  1. Instagram, Twitter ve Facebook ve Linkedin’de hesap açmamış olmak çılgıncadır 🙂

Erken hesap açan yolu çoktan yarıladı bile!

Siz geç kaldığınızı düşünüyorsanız unutmayın ki dijital dünyada her şey çok çabuk gelişip yenileniyor. Yeni teknolojilere ayak uydurmak için hiç kimse geç kalmış sayılmaz 🙂 Facebook, Instagram ve Twitter sayfalarını kullanmaya hızlıca başlayıp trendleri takip ederseniz rakiplerinizi hızlıca geçmeniz mümkün. O kadar çabuk hayran ve takipçiyi elde edebilirsiniz ki buna siz bile başlarda inanamayabilir ve hesapların sahte olduğunu düşünme gafletine düşebilirsiniz 🙂 Oyuna erken başlamak değil hızlı ve kaliteli paylaşımlarla adapte olmak dijital dünyada rakipleri geçmenin ana kurallarından birisidir.

Önemli Not: Yeni hesap açarken Facebook, Instagram , Twitter, LinkedIn, Youtube, Vimeo, Pinterest gibi hesapların tümünü almanız gerekecek. Sebebi ise markanıza ait isimle size rakip olmak isteyebilecek insanların önüne geçebilmek.

  1. Bu pazarlama anlayışı sosyal medya sayesinde size daha fazla satış getirir.

Sosyal medya platformları işletmenizi potansiyel müşterilerin gözlerinin önünde tutmakla kalmaz, aynı zamanda onlara sürekli satın almaları için teşvikler sunmanız için çeşitli kampanya fikirlerine de fırsatlar verir. Örneğin “Çekiliş” paylaşımları ile Facebook ve Twitter’daki hayran kitlenizi arttırabilirsiniz.

  1. Varlıklarından bile haberdar olmadığınız müşterilere ulaşacaksınız.

Twitter’da anahtar kelimeleri kullanırsanız, sattığınız ürünleri arayan insanlara ulaşmanız daha kolay olur ve sonra onları doğrudan web sitenize yönlendirebilirsiniz. Twitter kullanırken basit bir @ işareti aracılığıyla hedef kitlenize hızlıca ulaşabilirsiniz.

  1. Hiç tanımadığınız müşteriler sizi bulur ve sizden alışveriş yaparlar.

Facebook ile dijital dünyaya karışıp araştırmalar yaparken pazarlama sürecinde, sektörünüzle alakalı bir sürü gruba katılıp farklı potansiyel müşteri profilleriyle karşılaşabilir, aynı zamanda yeni iş ortakları edinip sektörünüz hakkında farklı deneyimler elde edebilirsiniz.

  1. Ücretsizzzz!

Dijitalleşmeyi tartışmaya gerek yok ! Eğer kendi sosyal medya pazarlamanızı kendiniz yürütebiliyorsanız, herhangi bir sosyal ağ kampanyası düzenlemek çok uyguna gelecektir. Eğer bir sosyal medya uzmanı veya bir reklam ajansı tutarsanız, bu size birkaç bin liradan başlayan maliyetler getirebilecektir. Ancak bu da size getirisi büyük bir yatırım olacaktır. İnternette insanlarla etkileşime girmek ve onlarla etkili bir iletişim kurmak konusu gözünüzü korkutuyorsa veya yazma becerilerinize yeteri kadar güvenmiyorsanız zaten bir reklam ajansıyla veya bazı uzman kişilerle çalışmak mutlaka düşünmeniz gereken bir yöntemdir. Sosyal medya sitelerinde kötü veya zayıf kaleme alınmış içerikler ya da yanlış mesajlar dijital PR çalışmalarınıza büyük zararlar verebilir.

Milenyum çağında artık Dijital stratejilerinizin içine mutlaka ve mutlaka sosyal medyapazarlamasını da eklemelisiniz. Bugün neredeyse tüm firmalar Facebook’u zaten pazarlama çalışmalarında kullanıyorlar, ama artık Twitter’da da aktif olmaya başladılar bile. Eğer sizin işletmeniz de hala sosyal ağ sitelerinde aktif değilse, buna hemen başlamalısınız. Kim bilir belki tam da şu anda bazı satış fırsatlarını kaçırmaktasınız.

Dijital dünyada yerinizi alın ve markanızı güçlendirin.

Dijital mağazanız web sitenizle sınırlı kalmasın. Facebook, Twitter, İnstagram ve LinkedInhesaplarınız sizi online müşterilerinizin gözleri önünden ayırmasın. Hatta kimilerine göre Google’da işletmenizle ilgili karşılaşılan tüm sonuçlar (olumlu, olumsuz, doğrudan veya dolaylı olarak şirketinizle ilgili olsun) işinizin ve bir diğer anlamıyla online mağazanızın imajını oluşturan parçalardır.

Facebook ve Twitter’ ı bu kadar etkileyici kılan müşteri bazında karşılıklı olduğu kadar en önemlisi de hızlı etkileşim kurabilmektir. Müşterilerinizin şikayet bildirimlerini, isteklerini, görüş ve önerilerini hızlıca değerlendirip karşılıklı memnuniyet sağlayabilirsiniz.